502 273 946 biuro@asterm.com.pl

WENTYLACJA MECHANICZNA

Wentylacja

Jest to cyrkulacja powietrza, z reguły pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią na zewnątrz. Prawidłowo działająca wentylacja jest niezbędna w pomieszczeniach, gdzie przebywają zwierzęta czy ludzie, dopływające z zewnątrz powietrze zapewnia wymianę zużytego i zanieczyszczonego na świeże, niezbędne do oddychania oraz prawidłowej i bezpiecznej pracy urządzeń zużywających powietrze. Jest to szczególnie ważne w sytuacji dodatkowych zanieczyszczeń, takich jak dym papierosowy, opary substancji chemicznych, pyły itp.

Rekuperacja

Rekuperacja (rekuperacja ciepła) – jest to odzyskiwanie energii termicznej gazów odlotowych (odpadkowych) i spalin, w celu dalszego jej wykorzystania. Proces ten prowadzony jest w różnego typu urządzeniach (czasami zwykłych wymiennikach ciepła) zwanych rekuperatorami (lub nagrzewnicami).

W układach wentylacji mechanicznej w nowoczesnych budynkach, w tym także w domach jednorodzinnych, stosuje się rekuperację ciepła w celu zmniejszenia zużycia energii oraz dobowej stabilizacji temperatury wnętrz. Wykorzystane ciepłe powietrze oddaje energię do układu, w którym ogrzewane jest świeże powietrze. Najprostszym rozwiązaniem stosowanym w układach wentylacyjnych jest rekuperator tj. wymiennik krzyżowy. W bardziej zaawansowanych układach rekuperacji stosuje się Gruntowe Wymienniki Ciepła tzw. (GWC).

Zalety Rekuperacji

 

R

Montaż instalacji wentylacji mechanicznej pozwala o ok. 30-40 % obniżyć moc zainstalowanego źródła ciepła.

R

Mamy stały dopływ świeżego powietrza z zewnątrz, które dodatkowo jest filtrowane oraz możemy sterować jego temperaturą.

R

Odzyskujemy nawet do 95% energii cieplnej, jaka zawarta jest w powietrzu usuwanym z pomieszczeń.

R

Nie ponosimy dodatkowych kosztów murowania kominów wentylacji mechanicznej oraz problematycznej obróbki przejść dachowych – każdy dodatkowy otwór w dachu może być przyczyną nieszczelności.

Centrale wentylacyjne

            W naszej ofercie posiadamy kilka rodzajów central wentylacyjnych zwanych potocznie rekuperatorami. Oferujemy centrale wentylacyjne z wymiennikami krzyżowymi, przeciwprądowymi oraz obrotowymi – w zależności od oczekiwań Inwestora.

Gruntowe wymienniki ciepła (GWC)

            W celu zwiększenia efektywności energetycznej instalacji wentylacji mechanicznej oraz zmniejszenia kosztów eksploatacji budynku oferujemy możliwość wykonania gruntowych wymienników ciepła w kilku wariantach:

  • glikolowe
  • żwirowe
  • rurowe


 

Galeria